Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2
Oznámení o 5. řádném zasedání zastupitelstva obce konané dne 9.9.2024
3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16
Změna pracovní doby - Pošta Starý Bydžov
17
Změna pracovní doby - Pošta Starý Bydžov
18
Změna pracovní doby - Pošta Starý Bydžov
19
Změna pracovní doby - Pošta Starý Bydžov
20
Změna pracovní doby - Pošta Starý Bydžov
21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O obci > Památky v obci > Pomníky a památníky

Pomníky a památníky

Pomník Jana Maláta

Park s pomníkem Jana Maláta.

V místech, kde stával rodný dům Jana Maláta se nyní nachází park a na počest tohoto rodáka starobydžovského zde byl postaven pomník. Slavnostní odhalení pamětní desky proběhlo 21. května 1933, dle kroniky Starého Bydžova.

Jan Malát se narodil 16. června 1843 ve Starém Bydžově v rodině učitele Františka Maláta. Matka Cecílie byla žena velmi krásná, ale i hudebně nadaná. Mimo nevlastního bratra Antonína měl Jan ještě čtyři sestry: Marii, Antonii, Julii a Vilemínu.

Pomník Jana Maláta

Když bylo Malátovi deset let, odešel do Německa „na handl“, aby se učil němčině. V letech 1854 až 1858, po návratu z Německa, navštěvoval třetí třídu hlavní školy reálky v Novém Bydžově. Stal se také prvním sopranistou při tamním děkanském chrámu a zpíval i o pohřbech. Neopomíjel ale ani hudbu a jak píše ve Vzpomínkách „ovládl hru na všechny běžné nástroje, jedině hře na klarinet se nenaučil“. V Novém Bydžově bydlel u strýce Valenty a od roku 1857, když se stal otec samostatným učitelem, jezdil ze Starého Bydžova. Na podzim roku 1860 dal otec zapsat Maláta na učitelský kurs při hlavní škole na Malé Straně v Praze. Po ukončení školy odešel Malát do rodného kraje a učil na chlapecké škole v Novém Bydžově. Díky koncertu slavného uherského houslisty Eduarda Reményie bylo v Novém Bydžově založeno Bydžovské smyčcové kvarteto, v němž hrál Malát na violu.

Pamětní deska na pomníku

Koncem ledna 1866 opustil dosavadní místo, aby nastoupil jako definitivní učitel při dívčí hlavní škole v Hořicích. V té době vzniká Malátova Ouvertura na motivy písní Břetislav, Orle, pestrý orle a Kovářská. Touto skladbou se stal Malát známým. Ouvertura byla provedena v roce 1867 při akademii za účasti hořického učitelstva a Malát ji sám řídil. Úspěch byl dokonalý, později hrál skladbu i orchestr Národního divadla. V Hořicích začala i Malátova práce pro divadlo, napsal scénickou hudbu k Tylovým Kutnohorským havířům a pomýšlel i na samostatnou divadelní hru.

Pomník Jana Maláta

Mladičký hořický učitel Malát se zamiloval do slečny Aninky Petrové, hráli spolu na klavír a muzicírovali. Rok po svatbě jim ale zemřela první dcera a manželka těžce onemocněla. Rodina se odstěhovala do Prahy a bydlela v domě na Smíchově. Malát začal psát význačné pěvecké sbory. Jeho Věno získalo první cenu v soutěži sborů. Složil slavnostní kantátu k odhalení Žižkova pomníku v Hořicích u příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí.

Ve čtvrtek 2. prosince 1915 Malát podlehl záchvatu mrtvice.

V říjnu roku 2014 kamenická firma pomník očistila a zhotovila novou žulovou desku.

V říjnu roku 2014 kamenická firma pomník očistila a zhotovila novou žulovou desku.

V říjnu roku 2014 kamenická firma pomník očistila a zhotovila novou žulovou desku.

Památník obětem I. a II. světové války

Pomník obětem I. a II. sv. války

Památník je umístěn ve středu obce vedle místního kostela. Památník byl slavnostně odhalen 10. července 1932 při  akci "Sjezd rodáků starobydžovských a přátel Starého Bydžova". Na pamětní desce je napsáno 49 jmen obětí světových válek.Památník obětem I. a II. světové války

Válečný hrob

Tato památka se nachází na místním hřbitově v levém horním rohu od vstupních vrat.

Válečný hrob na místním hřbitově

Válečný hrob na místním hřbitově

Na tomto hrobě je umístěna červená peticípá hvězda. Zde byl pohřben ruský voják N. V. Ignatovič. Jeho jméno je uvedeno dole v seznamu jmen na Památníku obětem I. a II. světové války.